Özel güvenlik son zamanların en revaçta mesleklerinden birisidir. Hem insanları hem de kurumların mal ve can güvencesini sağlamak gibi özel bir görevi olan bu mesleği icra edebilmek için birtakım şartlar gereklidir.

Özel güvenlik Kursu
Özel güvenlik Kursu

ÖZEL GÜVENLİK KURSU

 Özel güvenlik son zamanların en revaçta mesleklerinden birisidir. Hem insanları hem de kurumların mal ve can güvencesini sağlamak gibi özel bir görevi olan bu mesleği icra edebilmek için birtakım şartlar gereklidir. Temiz sicil kaydı, eğitim durumu ve yaş kriterlerini sağlayan özel güvenlik görevlisi adayları, son olarak sertifika verme yetkisine sahip bir özel güvenlik kursu tarafından verilecek eğitimi başarıyla tamamlamalı ve ardından yapılacak sınavı başarıyla geçmek zorundadır. Ulaşım probleminin olmadığı ve merkezi bir durumda olan Elçi Özel Güvenlik; başta İstanbul olmak üzere tüm Pendik ve çevresine bu konuda hizmet vermeye devam etmektedir. Başarı oranıyla sektörde öne çıkan özel güvenlik kursu olan Elçi Özel güvenlik bu mesleği yapacak insanlara vesile olmaya devam etmektedir. Özel güvenlik sertifikası ne kadar özel güvenlik kursu ne kadar sürer

ÖZEL GÜVENLİK KURSU NE KADAR SÜRER?

Özel güvenlik olmak isteyen adaylar ‘’Özel güvenlik kursu ne kadar sürer?’’ sorusuna yanıt aramaktadır. Özel güvenlik kursu eğitimleri silahlı ve silahsız eğitim olmak üzere ikiye ayrılır. Silahlı eğitim 120 saat, silahsız eğitim ise 100 saat sürer.  Anlaşılacağı üzere alınacak eğitim çok uzun bir eğitim değildir. Silahlı eğitim 17 günde, silahsız eğitim ise 13.5 günde tamamlanır. Kısa ve etkili bu eğitimden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı sınavda başarılı olan adaylar özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanır. 4 sınava girmeye hakkı olan güvenlik görevlisi adayları; 4’ünde de başarılı olamazlarsa kurs eğitimi en baştan almalarını gerekmektedir.

ÖZEL GÜVENLİK SERTİFAKASI NE KADAR?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar için özel güvenlik kursunun ne kadar sürdüğü kadar kursun fiyatı da önemlidir. Özel güvenlik sertifikası ne kadar? Sorusu birçok adayın aklında yer etmektedir. Bu sertifika fiyatı şehirden şehre değişebilir ancak genel olarak aynıdır.  Sertifika toplam maliyeti kurs ücreti, sağlık raporu, sınav ücreti, sertifika belge ücreti, kimlik kartı ücreti, kimlik kartı harcı ve poligon ücreti toplamıyla hesaplanır.    Silahlı özel güvenlik kursu ücreti 850 TL – 1250 TL; silahsız kurs eğitim ücreti ise 600 TL – 850 TL arasında değişmektedir. Sağlık raporu ücreti silahlı eğitim için 250, silahsız eğitim için ortalama 75 TL’dir. Sınav ücreti silahlı eğitim için 90, silahsız eğitim içinse 65 TL’dir. Her iki kurs içinde geçerli ortalama 30 lira sertifika belge ücreti vardır. Silahlı ya da silahsız kimlik kartı ücreti 30 TL’dir. Kimlik kartı harcı Türkiye genelinde aynı olup 875 TL’dir. Bu harç ücretini sadece sınavda başarılı olan adaylar öder. Poligon ücreti ise ortalama 75 TL’dir. Sonuç olarak silahlı özel güvenlik sertifikası 2100 TL – 2500 TL arasında; silahsız özel güvenlik sertifikası ise 1700 TL- 2000 TL arasındadır.

Bir Cevap Yazın