Birtakım özel makamlarda bulunan kimseler, mühim işlerin başında bulunan, cebir, tehdit ve şiddet tehlikesi altında olan kimseler için yakın koruma oldukça hayati ve elzemdir.

Yakın Koruma Kursu
Yakın Koruma Kursu

YAKIN KORUMA

Birtakım özel makamlarda bulunan kimseler, mühim işlerin başında bulunan, cebir, tehdit ve şiddet tehlikesi altında olan kimseler için yakın koruma oldukça hayati ve elzemdir. Dolayısı ile yakın koruma noktasında fevkalade büyük bir ihtiyaç hacmi bulunmaktadır. Bu boşluğu doldurmak ve yakın koruma eğitimi alıp gerekli niteliklere sahip olup bu mesleği icra etmek isteyen birey sayısı da oldukça fazladır. Bu yazımız doğrudan doğruya bu bireylere hitap etmekte olup, bu amaç doğrultusunda ilerleyen bireylerin akıllarında hiçbir şüphe bırakmayacak niteliktedir. Yakın koruma eğitimi nasıl alınır sorusundan yakın koruma maaşları ve çalışma şartlarına varıncaya değin tüm hususların altı çizilecektir.

YAKIN KORUMA NEDİR?

Belirlenmiş ve anlaşılmış bir ücret karşılığında kimi zaman silahlı kimi zaman ise silahsız bir şekilde kişileri, kurumları veya grupları muhtemel cebir, cürüm, şiddet ve tehlikeye karşı müdafaa eden ve var olan tehlikeyi bertaraf eden bireylere yakın koruma denilmektedir. Yaygın bir diğer tabiri de bodyguard olarak geçmektedir. Yakın koruma nedir sorusuna net bir cevap verdikten sonra akıllarda yer alan ‘’ Herkes yakın koruma olabilir mi? ‘’ sorusuna cevap vermek isabetli olacaktır. Hayır, her birey direkt yakın koruma olamaz. Bunun için gerekli şartların ve niteliklerin sağlanıyor olması gerekmektedir. Geçerli bir sertifikaya sahip olan, özel güvenlik eğitimi alan bireyler bu mesleği icra edebilir.

YAKIN KORUMA SERTİFİKASI

Yakın koruma sertifikası bir diğer ismi ile yakın koruma belgesi, Bu mesleği ifa etmek isteyen bireylerin mutlaka alması gereken sertifikanın adıdır. Yakın koruma sertifikası nasıl alınır? diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanız faydanıza olacaktır.  Öncelikle silahlı yakın koruma mı olmak istiyorsunuz yoksa silahsız yakın koruma mı olmak istiyorsunuz bu soruyu kendi içinizde cevaplandırmanız gerekmektedir. Ardından seçtiğiniz cevaba göre silahlı yakın koruma eğitimi veren kurslar veya silahsız yakın koruma eğitimi veren kurslar tercih edilmeli ve bu kurslarda aranılan başarıyı elde etmelisiniz. Elbette sadece yakın koruma sertifikası bu anlamda yeterli olmayacaktır. O halde yakın koruma sertifikası almak için gerekenler ve kuralları sıralayalım:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanı gerekmektedir.
 • TCK’nın suç saydığı herhangi bir fiilin faili olmamak, suç işlememiş olmak gerekmektedir.
 • Lise diplomasına sahip olmanız lazım gelmektedir.
 • Yapılan özel güvenlik sınavını başarı ile vermeniz gerekmektedir.
 • Öngörülen fiziki şartlara ve yeterliliklere uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir.

tüm bu şartları sağlayan ve bu mesleği severek yapacağına inanan bireyler gayet tabii yakın koruma olabilir ve arzu ettiği mesleği icra edebilir.

YAKIN KORUMA EĞİTİMİ

Yakın koruma eğitimi için ön hazırlık yapmak sizlerin faydasına olacaktır. Bu meslekte başarılı olmak ve arzu ettiğiniz seviyelere ulaşmak için sadece yakın koruma eğitimi alacağınız bir kurs yeterli olmayacaktır. Bununla beraber birtakım dövüş sanatları ile de meşgul olmalı ve kendinizi sağlıklı tutmalısınız. Elbette dövüş ve silah becerileri gelişmiş ve bu becerilerini sertifikalar ile kesinleştirmiş yakın korumalar çok yüksek miktarlarda ücret kazanacaktır. Esasında bu açıklama, yakın koruma maaşları ne kadar diye merak eden bireylere de cevap niteliğindedir. Zira bu konu sizin başarınıza göre değişecek ve kendinizi geliştirme düzeyiniz ile doğru orantılı olarak artacaktır.

MAKAM ŞOFÖRÜ EĞTİMİ VE BELGESİ

Makam şoförü eğitimi için öncelikle bu eğitimi veren ve başarı ile geçtiğiniz takdirde sizlere sertifikanızı sunan kurs ve kurumlara müracaat etmeniz gerekmektedir. Makam şoförü nasıl olunur sorusunun cevabını bu şekilde yanıtladıktan sonra diğer süreçlere değinelim. Makam şoförlüğü eğitim süresi:

Pist eğitimi nasıl diye merak eden bireyler için süreç şu şekilde sıralanabilir:

 • Slalom pratiği
 • Fren pratiği
 • Engelden kaçma pratiği
 • Viraj pratiği
 • Muhtemel kaza senaryoları
 • Konvoy takip pratiği
 • Karşılama ve uğurlama pratiği

Şeklindedir.

Bir Cevap Yazın